Kablosuz ağ güvenliği ve MAC adresi öğrenme…

Bir kablosuz modem aldım kurdum. Ardından samsung monte telefonumla internet ‘e girmeye çalıştım ancak baya zorlandım. Çeşitli yerlerde insanlar MAC İZNİ VERİN filan diyordu ancak nasıl yapılacağını ve onun ne olduğunu açıklamıyorlardı. Bende araştırdım ve öğrendim. Açıkcası samsung S5620 MONTE‘de internete girmeme sebebim farklıymış onu çözdüm ancak bu MAC GÜVENLİK işi baya hoşuma gitti. Çünkü kablosuz ağınızı şifreleseniz dahi şifreyi bilen herkes nete girebilecektir bu nedenle tam olarak güvende sayılmazsınız. Ama MAC olayını aktifleştirirseniz şifreyi bilseler bile siz izin vermedikçe internete bağlanamazlar. Yani bir foruma üye oluyorsunuz ve adminin kaydınızı onaylaması gerekiyor ya buda onun gibi birşey. Ancak bunun için LAPTOP, MASAÜSTÜ VEYA CEPTELEFONLARINIZIN mac adreslerini öğrenmeniz gerekir her cihazın kendine ait MAC ADRESİ vardır bu adres başka bir cihazın MAC adresi ile çakışa bilir ancak çok nadirdir. Ve değiştirme şansıda olabilmektedir. Neyse şimdi kablosuz ağ güvenliğinizi artırmak için size MAC AKTİVASYONUNU nasıl yapacağınızı ve MAC ADRESLERİNİZİ NASIL öğrenebileceğinizi size anlatmaya çalışacam. KABLOSUZ MODEMDE MAC AKTİVASYONU YAPMA MAC olayını açıklıyım. Modeminizin İP aderini internet tarayıcınıza yazıyorsunuz sizden giriş yapmanızı ister oranın şifresi ve kullanıcı adı: Admin’dir. Zaten bunlar modemle gelen kullanım klavuzunda yer alır. Örn; Benim modemin ip girişi http://192.168.1.1 ‘dir. Modeminizin İP adresini girdikten sonra karşınıza çıkan sayfada “ERİŞİM İZİNLERİ, MAC AYARLARI yada GÜVENLİK” gibi kısımlar olacaktır oraları kurcayın MAC’le alakalı bişiyler arayın. Eğer aktifleştirmek istiyorsanız etkinleştirin. Sonra LAPTOP VEYA TELEFONUNUZUN MAC ADRESİNİ ERİŞİM İZNİ VERMEK İÇİN ORAYA YAZIN VE İZİN VER DİYİN. Böylece güvenliğinizi daha da artırmış olacaksınız şayet ben kapalı kullanıyorum ama olsun kullanın siz. ŞİMDİ MAC ADRESİ ÖĞRENMEYİ ANLATIYIM;;; Samsung monte’lerde MAC ADRESİNİ ÖĞRENMEK İÇİN; *#232337# konu yazmanız yeterlidir. Karşınıza A0-SD-FD-FD-34-F8 gibi aralarında TİRE işareti oalcak şekilde birşey çıkacaktır. Modeminizde mac adresi yazarken TİRE’leri siliniz düz bir şekilde yazınız. (Örn: A0-SD-FD-FD-34-F8 ise= A0SDFDFD34F8) 12 karakterli olurlar. MASAÜSTÜ YADA LAPTOPLARDA MAC ADRESİ ÖĞRENME;;; bilgisayarda çalıştır’a cmd yazıp entera basın, daha sonra ipconfig /all diyerek mac adresini (Fiziksel Adres) öğrenin… Buradaki fiziksel adres MAC ADRESİNİZDİR. Aşağıda kızmızı ile işaretlediğim yer yani… Ancak dikkat edin Açıklama kısmına. Açılama alanında aldığınız fiziksel adresin ethernet fiziksel adresini olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dolar Kuru Çevirici başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Gökhan Şahin © 2016,